Darmowa dostawa od 170,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o buty?

2020-08-13

Jak dbać o buty? Szczególnie gdy ma się ich kilkadziesiąt par? Amerykański projektant powiedział kiedyś, że przeciętna kobieta zakochuje się 7 razy w roku, z czego 6 stanowią buty. Powiedzenie to nie bez powodu powtarzane jest do dziś. Każda z nas posiada kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt par butów, ok — kilka par to buty męża. Z pewnością w każdej kolekcji znajdują się buty, które traktujemy inaczej, w specjalny sposób. Długo na nie czekałyśmy i kosztowały dużo więcej od pozostałych. Jednak bez względu na cenę i przywiązanie do danej pary, należy bezwzględnie dbać o buty, by służyły nam jak najdłużej ciesząc pięknym wyglądem.

Jak czyścić buty?

Bez wątpienia w kwestii, jak dbać o buty dużą rolę odgrywa ich czyszczenie. Każdy rodzaj obuwia wymaga odpowiedniego podejścia. Buty mają bowiem różną budowę, przeznaczenie, wykonane są ze skrajnie różnych materiałów. W zależności od tego poleca się inny sposób czyszczenia obuwia.

Jak czyścić buty zamszowe?

Jak dbać o buty zamszowe? Przede wszystkim zapomnijmy o praniu w pralce. Czy to buty ze skóry licowej, czy zamszowej — nie znoszą one wody. Nawet jeżeli będą całe zabrudzone, o pralce zapomnijmy. Nie można również używać silnie myjących środków, mogą spowodować przebarwienia, podobnie jak promienie słoneczne. Jeżeli już zatem buty zamszowe będą mokre, nie wystawiajmy ich na mocne słońce. Buty zamszowe najlepiej jest czyścić na sucho. Delikatnymi ruchami, używając szczotki z miękkim włosiem lub przeznaczonej do tego specjalnie gumki do zamszu. Jeżeli chcemy przedłużyć żywotność butów zamszowych, warto je dodatkowo zaimpregnować. 

Mokasyny-rude-Gamis-zlote-dodatki

Buty sportowe - jak czyścić?

Jak czyścić buty sportowe? W skrajnych przypadkach, jeżeli pozwala na to producent, można buty sportowe wrzucić do pralki. Często natomiast mogą pojawić się żółte przebarwienia, ponieważ nie każdy materiał lubi nadmiar wody. Lepiej buty sportowe umyć wilgotną ściereczką lub gąbką. Jak czyścić buty z siatką? To przeważnie również buty sportowe, więc tak samo używamy wilgotnej ściereczki.

Buty z nubuku - czyszczenie

Jak czyścić buty z nubuku? Buty z nubuku lub weluru należy czyścić specjalną, gumową szczotką, a następnie zaimpregnować je wyznaczonym do tego impregnatem w aerozolu. Ochroni je przed wilgocią i solą — w zimie.

Jak czyścić buty skórzane?

Jak czyścić buty skórzane? To chyba najczęściej zadawane pytanie dotyczące tego, jak dbać o buty. Buty skórzane czyścimy za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki, za pomocą ciepłej wody. Następnie najlepiej jest włożyć w nie gazety w celu usztywnienia i pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Czyszczenie butów wykonanych ze skóry licowej to jednak kropla w morzu potrzeb tego obuwia. Bezwzględnie należy je impregnować i pastować, co ważne — regularnie. Przynajmniej raz w miesiącu i to jeszcze przed ich pierwszym nałożeniem. 

Jak przechowywać buty?

W kwestii jak dbać o buty bardzo ważne jest ich odpowiednie przechowywanie. Jak przechowywać buty w domu, by nie niszczyły się i służyły nam jak najdłużej? Sprawą oczywistą jest, że najlepiej przechowywać buty w szafie bądź specjalnej szafce na buty w przedpokoju. Niestety, gdy ich liczba przekracza pewną granicę, nie ma możliwości, by wszystkie pary pomieścić w szafie. Często chowamy je więc na strych, czy do piwnicy. Jeżeli jednak mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy skorzystać z licznych udogodnień w kwestii przechowywania butów, jakie daje nam obecnie rynek. Pierwszy to szafka na buty z siedziskiem. Zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania w przedpokoju oraz siedzisko, by nasi goście mogli zdejmować i zakładać obuwie w komfortowych warunkach. Dwa w jednym, brzmi świetnie. Kolejne rozwiązanie to wieszak na buty. Nowość, o której nie wszyscy jeszcze słyszeli pozwala na powieszenie butów i korzystanie z każdej pary bez konieczności wyjmowania z pudełek i układania z powrotem. Oczywiście, najlepiej, gdy będą to buty, z których aktualnie korzystamy na przykład letnie, gdy mamy lato. W przeciwnym razie na takim wieszaku buty szybko się zakurzą i zniszczą. 

SPortowe-buty-damskie

 

Możemy również skorzystać z organizera na buty. Są różnej wielkości i koloru, pozwalają na przechowywanie butów w pudełkach, które wysuwamy w celu wyjęcia każdej pary. Organizer na buty sprawia, że w naszej szafie bądź garderobie zapanuje ład i porządek. Jak przechowywać buty w szafie? Jest jeszcze jedna ważna zasada. Gdy mamy dużo butów i nasz organizer jest już zapełniony, chcemy na górze szafy umieścić kolejne pary. Jeżeli są to buty na kolejny sezon, schowajmy je w pudełka uprzednio je czyszcząc i impregnując. Podział na sezony jest ważny dla naszej wygody. Buty, które aktualnie nosimy, miejmy pod ręką, te, które czekają kilka miesięcy na swoją kolej możemy umieścić w trudniej dostępnym miejscu.

Jak przechowywać buty zimowe?

Odpowiadając na kolejne pytania: jak przechowywać buty skórzane? Jak przechowywać buty w piwnicy, czy po prostu jak przechowywać buty w pokoju? Warto zaznaczyć jedną kwestię. Buty niezależnie, z jakiego materiału są wykonane i gdzie je schowamy, muszą oddychać. Nie wolno przechowywać obuwia w foliowych workach. Najlepsze są do tego pudełka lub płócienne worki. Przed schowaniem obuwia należy je dokładnie umyć i zaimpregnować. Najlepiej użyć specjalnych past. Jeżeli mamy po zimie do wymiany fleki, lepiej również zróbmy to od razu. Dostęp powietrza i odpowiednie zabezpieczenie zapewni naszym butom długowieczność. tematy: jak czyścić buty? jak przechowywać buty? zobacz również:

Zobacz również Botki Marco Tozzi

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel