Znajdź buty dla siebie w super cenie kliknij tutaj
Darmowa dostawa od 170,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o obuwie zimowe? Poznaj skuteczne sposoby

2021-11-10

 Zima zbliża się do nas wielkimi krokami. A co za tym idzie kupujemy lub wyciągamy z szafy buty zimowe. Żeby nam dobrze i długo posłużyły należy je odpowiednio zabezpieczyć i dbać. Obuwie zimowe powinno wytrzymać ciężkie warunki, takie jak: pluchę czyli wilgoć, śnieg, niskie temperatury, jak i sypana na drogi sól. Poznaj skuteczne sposoby, które pomogą odpowiednio zadbać o buty.

Jak czyścić buty?

Bez wątpienia w kwestii, jak dbać o buty dużą rolę odgrywa ich czyszczenie. Każdy rodzaj obuwia wymaga odpowiedniego podejścia. Buty różnią się przeznaczeniem, jak i materiałem, z którego są wykonane. W zależności od tego poleca się inny sposób czyszczenia obuwia.

Buty skórzane

Odpowiednich przygotowań wymagają głównie buty zimowe wykonane ze skóry, ze względu na to, że te materiały najgorzej sobie radzą w ekstremalnych warunkach. Skóra naturalna często wysycha i pęka bez odpowiedniej pielęgnacji. Wobec tego należy je odpowiednio czyścić, jak i zabezpieczać. Dzięki temu będziemy mogli długo je używać. Buty skórzane czyścimy za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki z ciepłą wodą. Najpierw usuwamy zabrudzenia z podeszwy, a następnie z cholewki obuwia. Następnie w celu usztywnienia należy włożyć w nie gazety i zostawić do czasu wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Jednak aby obuwie było w dobrej kondycji trzeba pamiętać o regularnym ich zaimpregnowaniu i pastowaniu. Zarówno przed pierwszym założeniem, jak i co miesiąc. Buty skórzane nie należy prać w pralce, jak i używać silnych środków myjących i czy narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 

Botki Artiker zielone botki-artier-zielone-kokarda

 

Buty zamszowe

Czyszczenie obuwia z zamszu przypomina te opisane powyżej. Na początku należy usunąć zabrudzenia, jednak nie na mokro tylko za pomocą suchej szmatki. Następnie delikatnie przecieramy szczotką z miękkim włosiem lub specjalną gumką do zamszu. W przypadku tego rodzaju obuwia należy je również wyszczotkować. Obuwie zamszowe najlepiej jest wyczyścić na sucho. Natomiast jeśli zależy nam na przedłużeniu ich żywotności to trzeba je zaimpregnować. 

Botki Darex zamszowe

botki-darex-B-425-0-2-czarne-welur

Buty ze skóry licowej - jak zaimpregnować?

  • Przejrzyj dokładnie obuwie - w jakiej kondycji się znajdują. Czy nie znajdują na nich uszkodzenia, pęknięcia itp.
  • Przed zaimpregnowaniem należy je wyczyścić (sposób czyszczenia opisaliśmy powyżej).
  • Do danego rodzaju skóry z której są wykonane naszykuj przeznaczone do niej preparaty (olej, tłuszcz i pastę).
  • Specjalny olej nakładamy na całą jego powierzchnię i zostawiamy do czasu wyschnięcia. Następnie powtarzamy tę czynność.
  • Następnie po powierzchni obuwia rozprowadzamy przeznaczony do tego tłuszcz i pozostawiamy do wyschnięcia (na całą dobę).
  • Kolejnego dnia nakładamy na obuwie pastę woskowo - żywiczną. 
  • Po jej wyschnięciu możemy je wypolerować.

botki-fabio-fabrizi-czarne-obcas-ozdobnyBotki Fabio Fabrizi czarne

Buty nubukowe - jak zaimpregnować?

Wiele modeli butów trekkingowych wykonanych jest ze skóry naturalnej nubukowej, jak również posiada membranę, która nie przepuszcza wilgoć. Wobec czego do tego rodzaju butów należy dobrać środek impregnujący z woskiem (niektóre są w wersji z atomizerem).

  • Na powierzchni buta dokładnie rozprowadzamy preparat impregnujący z woskiem (np. okrężnymi ruchami).
  • Pozostawiamy obuwie do wyschnięcia.
  • Zazwyczaj wystarczy jedna warstwa preparatu (z kolei drugą warstwę możemy nałożyć wtedy gdy nie jesteśmy pewni czy impregnat dotarł do wszystkich zakamarków buta).

trekkingi-damskie-mt-trek-MTJL-16-517-czarno-limonkowe Obuwie trekkingowe damskie Mt Trek

Jak przechowywać obuwie zimowe?

Buty skórzane, niezależnie od tego z jakiego materiału zostały wykonane, podczas przechowywania muszą oddychać. Wobec tego zabronione jest ich przechowywanie w foliowych workach. Jednak przed ich schowaniem do pudełka lub płóciennego worka należy je dokładnie wyczyścić i zaimpregnować. Najlepiej jest użyć do tego dedykowanych do odpowiedniego rodzaju skóry past lub preparatów w atomizerze. Z kolei jeśli po zimie przydałoby się wymienić fleki, lepiej jest to zrobić od razu. Odpowiednie przechowywanie i zabezpieczenie środkiem impregnującym sprawi, że obuwie zimowe długo nam posłuży w dobrym stanie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel