Darmowa dostawa od 170,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać idealny rozmiar obuwia? 

2021-06-25

Kupując obuwie w internecie pewnie zastanawiasz się czy zamówione obuwie będzie pasować na Twoje stopy. Każda marka ma swoją numerację i dlatego należy zwrócić uwagę na podany rozmiar wkładki. Jeśli chcesz znać dokładną długość swojej stopy to najlepiej jest ją odrysować na kartce. Jej długość to najbardziej skrajne dwa punkty, tj. odległość od najdłuższego palca do pięty.

Należy pamiętać, że długość stopy powinna być:

  • równa długości wkładki - w sandałach (z odkrytym noskiem) lub w klapkach,
  • dłuższa o około 0,5 cm - od obuwia, które posiada kwadratowy lub okrągły kształt noska,
  • dłuższa o około 0,7 - 1 cm - od modeli obuwia, które posiadają nosek szpiczasty lub o kształcie migdała.

 

botki-brazowe-ozdobny-tyl.jpg

Tęgość stopy to nie to samo, co jej szerokość

Ponadto dobierając odpowiedni model dla siebie warto zwrócić uwagę na tęgość buta. Każda stopa różni się szerokością w podbiciu, toteż jedna para z tą samą długością wkładki, np. 24 cm nie będzie pasowała na wszystkie stopy o tej długości. Ponadto dochodzą jeszcze problemy z bolącymi odciskami lub płaskostopiem. Niektórzy producenci tworzą obuwie z różną tęgością, dlatego też warto zwrócić na nie uwagę. Na daną tęgość obuwia składa się:

  • obwód za palcami (w przedstopiu),
  • obwód podbicia,
  • szerokość za palcami,
  • szerokość w pięcie.

Najlepiej jest ją zmierzyć na stojąco i gdy ciężar ciała jest równomiernie rozłożony na obie stopy.

Rodzaje tęgości stopy

Producenci obuwia tęgość oznaczają literami, tj.

  • F - oznacza obuwie, które jest przeznaczone dla osób, które mają wąskie stopy. Zazwyczaj łatwo jest stwierdzić czy buty z tą tęgością będą dla Ciebie odpowiednie (większość obuwia na rynku spada Ci ze stóp i odstaje),
  • G - jest ona najczęściej spotykana, gdyż ma ją najwięcej osób. Wobec tego łatwo jest Ci dopasować do stopy większość modeli istniejących na rynku,
  • H - oznacza obuwie, które jest przeznaczone na szerszą stopę niż standardowa. Zwykle łatwo jest rozpoznać, że obuwie z tym oznaczeniem jest dla Ciebie (ze standardowym oznaczeniem G uciskają Cię po bokach lub też w miejscu podbicia).

Obuwie odpowiednio dobrane do tęgości to takie, które nie uciska w podbiciu i po bokach, jak i utrzymuje właściwy poziom ruchu, tj. stopa w nim nie zmienia za bardzo swojego położenia, jak i nie jest zbyt unieruchomiona.

Test wodny

Jeśli nadal masz problem z określeniem tęgości twojej stopy to możesz przeprowadzić tzw. test wodny. Polega on na zmoczeniu stopy (wodą lub farbą) i odciśnięciu jej na kartce papieru. Dzięki temu testowi możemy dowiedzieć się czy nasza stopa odchyla się w którąś stronę bądź jest prawidłowa. Stopa o tęgości G (standardowej) zwykle zostawia odbicie całej powierzchni podeszwy ze znacznym wgłębieniem w części środkowej ( ślad śródstopia jest widoczny najdalej na wysokości drugiego lub trzeciego palca). Z kolei duże wgłębienie oznacza wysokie podbicie, a więc w tym przypadku najlepsze będzie obuwie z tęgością H. Z kolei brak wgłębienia może oznaczać niskie sklepienie lub płaskostopie. W tym przypadku również może to oznaczać tęgą stopę, zwłaszcza gdy odczuwany jest ucisk po bokach obuwia ze standardową tęgością oznaczoną literą G.

Kształt palców

Na kształt naszej stopy ma również wpływ kształt (ułożenie) palców. Nie jest on tak istotny jeśli zamierzamy kupić obuwie z zabudowanym noskiem. Przede wszystkim warto zwrócić na to uwagę przed kupnem butów typu peep toe, czyli z odkrytym noskiem. Tutaj wyróżnia się stopę egipską (z palcami klasycznie ułożonymi, których wysokość stopniowo zmniejsza się - w tym przypadku najlepsze będą buty z zaokrąglonym noskiem; rzymską (z trzema pierwszymi palcami tej samej długości i kolejnymi, których wysokość jest mniejsza) - również przy tym kształcie najlepiej jest nosić obuwie z zaokrąglonym noskiem; grecką (z najdłuższym drugim palcem, gdzie pozostałe stopniowo schodzą w dół) - kształt ten jest idealny do noszenia obuwia z noskiem w szpic. Warto również pamiętać, że w obuwiu najważniejszą rolę odgrywa materiał, z którego jest wykonane. Najlepiej jak ze skóry naturalnej, gdyż są bardziej podatne na rozciąganie i dzięki temu łatwiej dopasowują się do kształtu danej stopy. Najlepszymi modelami na tęgą stopę są m.in. sandały na płaskiej podeszwie, półbuty na niskim obcasie, espadryle, obuwie sportowe oraz botki z szerszą cholewką z tęgością H. Z kolei dla kobiet o tęgości stopy F najlepsze będzie obuwie na płaskiej podeszwie (np. z wydłużonym noskiem, wiązane,) lub czółenka na słupku, czy szpilki z paskiem, dzięki któremu będą lepiej dopasowane. Ponadto należy pamiętać, że najlepiej jest mierzyć obuwie po południu, gdyż niektórym osobom mogą puchnąć nogi. W naszym sklepie zwrot w ciągu 14 dni (dwóch tygodni) jest darmowy wobec tego bez problemu można je w tym czasie zwrócić. Możliwa jest również wymiana na inny rozmiar, gdy zmierzone przez nas obuwie jest niedopasowane.

sandaly-sabatina-czerwone-z-paskiem-z-dzetami-2.jpg

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel